Sukces na wyciągnięcie ręki. 6 kroków jak przygotować dobry projekt Erasmus+

Jak przygotować dobry projekt Erasmus+

Kluczem do sukcesu w aplikowaniu o grant Erasmus+ jest dobrze przemyślany, spójny z planem rozwoju szkoły na najbliższe lata, projekt. Działania planowane w ramach projektu muszą przekonać ekspertów sprawdzających wnioski, że ich pozytywny wpływ odczuje cała społeczność szkolna, a nie tylko bezpośredni uczestnicy projektu. Unia Europejska finansując wyjazdy chce mieć pewność, że są to dobrze zainwestowane środki, które posłużą nie tylko uczestnikom projektu, ale i wszystkim nauczycielom i uczniom całej szkoły.

Jak przygotować projekt?

Analiza potrzeb Erasmus+ Dalej
1

Analiza potrzebW gronie nauczycieli i dyrekcji przeanalizujcie problemy i wyzwania przed którymi staje szkoła. Zastanówcie się, co funkcjonuje dobrze, a co należałoby zmienić. Podyskutujcie o tym w jakim kierunku szkoła chce się rozwijać – także w wymiarze współpracy europejskiej.

2

Określenie celów projektuNie jesteście w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb szkoły w ramach jednego projektu. Wybierzcie więc te, które są zgodne z priorytetami programu Erasmus+ i na których chcecie się skoncentrować w pierwszej kolejności. Pamiętajcie, aby cele były sformułowane zgodnie z koncepcją SMART!

Określenie celów projektu Erasmus+ Dalej
Dobór zespołu projektowego Erasmus+ Dalej
3

Dobór zespołuZespół projektowy musicie dobrać w ten sposób, aby gwarantował on możliwość realizacji wszystkich celów projektu. Nie ma tu miejsca na osoby przypadkowe – musicie w przekonywujący sposób uzasadnić wybór każdego uczestnika projektu.

Jeśli chcecie, aby w projekcie wzięła udział duża grupa nauczycieli i nie jesteście pewni jak uzasadnić ich udział skontaktujcie się z nami.

4

Wybór szkoleń i krajów mobilnościWybierzcie miejsca mobilności, ich terminy i tematykę szkoleń w taki sposób, aby były one logicznie powiązane z przyjętymi celami projektu i profilami uczestników. Pamiętajcie, że jest to kluczowe zarówno dla otrzymania grantu jak i osiągnięcia założonych celów projektów. Wybierając szkolenia warto skorzystać ze sprawdzonych szkół rekomendowanych przez uczestników projektów Erasmus+ z poprzednich lat.

Jeśli nie wiecie jak w przekonywujący sposób uzasadnić wybór np. Malty, Hiszpanii, Włoch lub Cypru skontaktujcie się z nami.

Wybór szkoleń i krajów mobilności Erasmus+ Dalej
Planowanie działań podczas i po powrocie z mobilności Erasmus+ Dalej
5

Planowanie działań podczas i po powrocie z mobilnościZastanówcie się jak każdy z uczestników projektu wykorzysta czas pobytu za granicą i jak po powrocie podzieli się zdobytą wiedzą, doświadczeniami i kontaktami z innymi nauczycielami i uczniami.

6

Przygotowanie dobrego wnioskuPozostaje Wam teraz opisać cały projekt: cele, zespół, który będzie go realizował, upowszechnianie rezultatów i jego ewaluację. Musicie w przekonywujący sposób pokazać, że jesteście go w stanie zrealizować oraz, że skorzysta z niego cała społeczność szkolna.

Przygotowanie dobrego wniosku Erasmus+

Opracowaliśmy już ponad 500 projektów (*),
które otrzymały dofinansowanie, skorzystaj z naszej wiedzy.

(*) Przygotowanie dobrego projektu jest złożonym i skomplikowanym procesem, który
warto powierzyć specjalistom. Także sam wniosek stanowi wyzwanie, gdyż nawet drobny
błąd formalny może spowodować odrzucenie dobrego merytorycznie wniosku. 

Rozwój, wypoczynek, nawiązywanie kontaktów

 

Mobilności – choć muszą przyczynić się do rozwoju osobistego i udoskonalenia pracy szkoły – są także niezapomnianym czasem wypoczynku i nawiązywania kontaktów z ludźmi z całej Europy i świata. Stanowią one również ogromną inspirację do dalszej pracy, a zawarte znajomości motywują do podejmowania kolejnych działań międzynarodowych.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Olga Twarda

Poznań, woj. wielkopolskie,  2015
SJO Glossa na pewno ułatwia zarządzanie projektem koordynatorowi poprzez wyznaczanie konkretnych terminów na wykonanie poszczególnych zadań, pilnuje, aby wszystkie dokumenty były właściwie przygotowane oraz na czas wysłane. Praca koordynatora jest więc nadzorowana i porządkowana. Nie znaczy to wcale, że nie ma on w ogóle pracy, ale z pewnością może sprawnie gospodarować czasem przeznaczonym na przygotowanie wniosku oraz zarządzaniem projektem podczas jego trwania.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Bożena Niechoda

Białystok, woj. Podlaskie,  2016
Współpraca z pracownikami SJO GLOSSA układała się bardzo dobrze. Kontakty nasze ograniczały się najczęściej jednej osoby, p. Agnieszki Zarzyckiej, która zarówno w kontaktach mailowych, jak i telefonicznych była niezwykle życzliwa, pomocna i potrafiła rzeczowo odpowiadać na problematyczne kwestie. Zawsze terminowo wywiązywała się ze swoich obietnic. Współpracę z SJO Glossa oceniam bardzo dobrze, firma bez zarzutu wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie organizacji kursów językowych. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom za wsparcie przy pisaniu projektu jak i opiekę przy organizacji i trwaniu mobilności.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Bogusława Baron

Kraków, woj. małopolskie, 2016
Współpraca z Glossą to był bardzo dobry pomysł, bo uzyskaliśmy już wsparcie na etapie pisania wniosku i jego składania. Dzięki fachowej pomocy pracowników Glossy przebrnęliśmy prawie bezboleśnie przez wszystkie zawiłości wymagań formalnych, jakie stawia Agencja Narodowa, a nasze szkolenia były w 100% sfinansowane. […] Będąc koordynatorką projektu w naszej szkole mogłam zawsze liczyć na pomoc merytoryczną i organizacyjną na każdym etapie jego trwania. Podziwiam, cierpliwość i dyspozycyjność pani Agnieszki Zarzyckiej, opiekunki naszego projektu, która ze stoickim spokojem udzielała odpowiedzi na czasem oczywiste pytania.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Elżbieta Wójcik

Krościenko nad Dunajcem, woj. małopolskie, 2016
Opiekun ze strony Glossy zawsze przypominał o obowiązujących terminach, mobilizował do podejmowania decyzji i wspierał w ich realizacji. Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni ze swoich wyjazdów, podczas których mieli możliwość nie tylko podniesienia znajomości języka obcego, ale przede wszystkim poznania realiów życia w kraju danego języka, jego kultury i mieszkających w nim ludzi. Dla niektórych było to również duże wyzwanie logistyczne, z którym świetnie sobie poradzili. Jako koordynatorka projektu szkolnego muszę przyznać, że dzięki Glossie miałam dużo mniej pracy, gdyż nie musiałam bezpośrednio kontaktować się ze szkołami językowymi za granicą w celu potwierdzania uczestnictwa w kursie, czy rezerwacji noclegów i wyżywienia, bo to wszystko organizowała za mnie Glossa.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Elżbieta Pajewska

Słupsk, woj. pomorskie,  2016
Jako koordynatorka projektu szkolnego, współpracowałam z Glossą od samego początku, gdy tylko zakiełkował w naszej szkole pomysł przystąpienia do takiego projektu. Nie był to jednakże mój pierwszy kontakt z tą szkołą, ponieważ już wcześniej, dwukrotnie korzystałam z ich pomocy, gdy samodzielnie ubiegałam się o wyjazd metodyczny dla nauczycieli w ramach programu Erasmus. Za każdym razem współpraca układała się bardzo dobrze, a pomoc pracowników Glossy była nieoceniona. Tak samo było i tym razem. Począwszy od udzielenia wskazówek na etapie pisania wniosku, po pomoc przy rezerwacji kursów, noclegów, czy biletów.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Ewa Niemiec

Jastrzębie, woj. śląskie,  2017
Wyjazdy na szkolenia za granicą są fantastyczną okazją do podniesienia kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych dla nauczycieli nie tylko języków obcych, ale innych przedmiotów. Miałam okazję się o tym przekonać kilka lat temu , kiedy uczestniczyłam w kursie językowo – metodycznym w Brighton w ramach programu Comenius. Wtedy skorzystałam pierwszy raz z pomocy SJO Glossa. […] Moje pozytywne doświadczenia miały wpływ na innych nauczycieli z mojej szkoły, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w projekcie Erasmus +. Korzystając z pozytywnych doświadczeń postanowiliśmy po raz kolejny skorzystać z pomocy SJO GLOSSA, aby mieć pewność, że nasz wniosek będzie dobrze przygotowany pod względem formalnym i merytorycznym i ma szansę na pozytywną akceptację. Nie zawiodłam się i nasz projekt został zaakceptowany. Współpraca z pracownikami Glossy układała się bez zastrzeżeń, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc, a pani Karolina Pikulska cierpliwie i rzeczowo odpowiadała na wszystkie nasze wątpliwości i pytania.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Daria Brzezińska

Jeżewo, woj. kujawsko-pomorskie, 2017
Współpraca z pracownikami Glossy układała się bardzo dobrze. Kontakty nasze ograniczały się najczęściej do jednej osoby, która zarówno w kontaktach mailowych, jak i telefonicznych była niezwykle życzliwa, pomocna i potrafiła rzeczowo odpowiadać na problematyczne kwestie. Zawsze terminowo wywiązywała się ze swoich obietnic. Współpracę z Glossą oceniam bardzo dobrze, firma bez zarzutu wywiązała się ze swoich zobowiązań w zakresie organizacji kursów językowych. W mobilnościach udział wzięła piątka nauczycieli z mojej szkoły. Kursy pozwoliły nam spojrzeć z innej perspektywy na nasze metody nauczania, udostępniły wiele nowych, ciekawych pomysłów i umożliwiły nawiązanie nowych kontaktów. Zajęcia były świetnie prowadzone, we wspaniałej atmosferze i w bardzo dobrych warunkach lokalowych. Zdecydowanie polecam współpracę z Glossą.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Agnieszka Feliniak

Łódź, woj. łódzkie, 2017
Zostając koordynatorem programu w edycji 2017 nie spodziewałam się, że nasz wniosek będzie drugi na liście zaakceptowanych projektów przez Agencję Narodową – otrzymaliśmy 100 % punktów! Niewątpliwie jest to zasługa przebojowej i pracowitej grupy nauczycieli, którzy nad wnioskiem pracowali, ale chciałabym podkreślić ogromne zasługi SJO Glossa, a przede wszystkim pani Agnieszki Ornoch, która cierpliwie i z sukcesem przeprowadziła nas przez labirynt terminów, dokumentów i procedur.

GLOSSA Opinie Erasmus+

Małgorzata Kimel

Radomsko, woj. łódzkie,  2017
Współpracę z Państwa szkołą oceniam – tak, jak poprzednio – bardzo dobrze, zważywszy na fakt, że większość nauczycieli wyjeżdżała na kursy języka angielskiego, a ja jestem germanistką. Wszystkie kwestie, związane z wyjazdami uczestników, były odpowiednio wcześnie przygotowane i terminowo realizowane, a panie: Agnieszka Sylwia i Karolina, z którymi współpracowałam w trakcie realizacji naszego projektu – zawsze rzeczowe i służące pomocą, za co serdecznie dziękuję. Cel, jaki sobie postawiliśmy, został osiągnięty. Wszyscy nauczyciele podnieśli swoje kwalifikacje, zdobyli nowe doświadczenia, nawiązali nowe kontakty, poznali inne środowiska kulturowe i są bardzo zadowoleni. Większość z nas utrzymuje kontakty z osobami poznanymi podczas realizacji zagranicznych mobilności i -co chyba najważniejsze- deklaruje chęć wzięcia udziału w tego typu przedsięwzięciach.

Myślę, że osiągnęłam to, co sobie na początku zaplanowałam – zaraziłam ich… „ europejskim widzeniem świata ”!

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!